Работно време: Пон. - Петок 09:00 - 19:00ч.
Бул. Видое Смилевски Бато 2/1, 1200 Тетово

info@prodent.mk

+389 76 334 595

+389 44 334 595

Loading...
Loading...
Loading...

НУТРИЦИОНИСТИЧКИТЕ НАВИКИ КОИ ИМ ШТЕТАТ НА ЗАБИТЕ

Почетна Новости и совети

НУТРИЦИОНИСТИЧКИТЕ НАВИКИ КОИ ИМ ШТЕТАТ НА ЗАБИТЕ

Денес, повеќе од кога и да било, се соочуваме со збунувачки избор на храна, свежа храна, шеќерни оброци и брза храна. Она што јадеме и кое време избравме да го јадеме, може да влијае не само на здравјето на нашето тело, туку и на нашето орално здравје.

Дневна диета и кариес

Иако дел од кариес се намали, особено кај некои деца, расипувањето на забите останува проблем за некои тинејџери и возрасни. Ова се случува затоа што на нашите заби постојано се формираат плаки, трупови заразни бактерии. Кога јадеме храна или пиеме течности што содржат шеќер или скроб, бактериите создаваат киселини кои ја напаѓаат емајл на забите. Леплива плакета ги задржува штетните киселини што се прицврстени на забот, што потоа предизвикува појава на кариес.

Хранливи штетни навики

Некои навики во исхраната можат да предизвикаат голема штета на вашето тело и заби. На пример, честите оброци во текот на денот можат да го зголемат ризикот за појава на кариес. Пиењето газирани течности и прибор за брза храна го зголемуваат нивото на напад на киселина врз емајлот на забите. Јадењето чести и неконтролирано може да го стори истото.

Нарушување булимија Нервоза исхрана не само што му штети на целокупното здравје, но исто така е катастрофално за забите. Вклучува повторна желба за јадење проследено со повраќање желба, само-гладување и употреба на лаксативни, диуретици или диетални апчиња.

Нејасните јадечи консумираат многу големи количини брза храна. Иако ова може привремено да ги смири гладот, гневот, грижата или другите чувства, прекумерното јадење може да предизвика болка во стомакот и грижа за зголемување на телесната тежина.

Дигестивниот систем содржи силни киселини кои ја намалуваат храната. Кога повраќањето станува доброволно да ја отстрани храната од желудникот, овие киселини ја напаѓаат емајл на забот. Повторното повраќање може да еродира грубо на забната глеѓ. Со текот на времето, забите подложени на стомачни киселини може да пролеат и да изгледаат проucирно. Устата, грлото и плунковните жлезди може да имаат оток, може да се појави болка и непријатен мирис.

Анорексија Нервоза е сериозно нарушување на исхраната кое е исто така штетно за забите, како и за организмот. Карактеризира со голем страв од зголемување на телесната тежина, желбата да се појави тенка и неможноста да се одржи минимална нормална тежина за тежина и должина правилно.

Луѓето со булимија или анорексија не добиваат соодветни количини минерали, витамини, протеини и други хранливи материи потребни за добро здравје. Овој вид на „диета“ влијае на целото тело, со тоа што ќе се претвори изгубената енергија од мрежата и ќе предизвика сериозни повреди на забите, мускулите и другите важни органи.

Здрава насмевка

Да имате здрава насмевка, намалете ги празните оброци и јадете здрава храна, добро избалансирана, составена од главни групи на храна:

  • Леб или житни култури,
  • Овошје,
  • Зеленчук,
  • Месо, риба или други протеини алтернативи,
  • Млеко, јогурт или сирење.

Усогласената диета содржи разновидна храна која му дава на вашето тело сите хранливи материи што му се потребни.

Четкајте ги забите два пати на ден со паста за заби со флуорид. Изберете производи што содржат печат на стоматолошки здруженија. Исчистете ги забите еднаш дневно со забен конец или други средства за чистење на интердијал за да го оневозможите создавањето на плакета. Редовно проверувајте со вашиот стоматолог за насмевка која трае вечно.

Споделете со вашите пријатели

Следете не:

Контактирајте не

Бул. Видое Смилевски Бато 2/1 1200 Тетово, Северна Македонија

info@prodent.mk

+389 76 334 595

+389 44 334 595

© 2023 Продент . Сите права се задржани.

Дизајнирано од ИнОне